Zioła o działaniu przeczyszczającym

Zioła przeczyszczające na zaparcia.

Nieregularne wypróżnianie się jest dolegliwością dotykającą wszystkich ludzi – bez względu na płeć, wiek czy rodzaj wykonywanej pracy. Stosowanie preparatów ziołowych o właściwościach przeczyszczających jest jednym z najskuteczniejszych sposobów na niwelowanie zaparć i przywrócenie prawidłowej funkcjonalności jelit.

Zaparcia – przyczyny i objawy

Problem związany z zaparciami jest w większości przypadków wywołany przez nieprawidłowy styl życia. Gross nieprawidłowości związanych z nieregularnym wypróżnianiem to zwykle następstwa zbyt małej ilości ruchu i niskiego poziomu aktywności fizycznej, kiepskiego nawodnienia oraz niewłaściwego odżywiania. W tym ostatnim aspekcie mowa przede wszystkim o niedostatecznej podaży błonnika i częstym spożyciu wysoko przetworzonej żywności, która bazuje na utwardzonych tłuszczach i konserwantach. Te wszystkie czynniki powodują zmniejszenie objętości i zagęszczenie spożytej treści pokarmowej, co skutkuje jej zaleganiem w jelicie i uniemożliwieniem wydalenia.

Warto jednak wiedzieć, że w niektórych przypadkach zaparcia stanowią następstwo innych jednostek chorobowych. Do najczęstszych zaliczamy:

  •     hemoroidy
  •     przepuklina
  •     niedoczynność tarczycy
  •     zmiany nowotworowe i guzy jelitowe
  •     choroby neurologiczne np. neuropatia cukrzycowa, choroba Parkinsona

Ponadto należy pamiętać, że zaburzenia nieprawidłowego wypróżniania mogą być wynikiem stosowania  leków. W większości przypadków są to preparaty nasercowe, środki wykorzystywane przy chorobach nerek i układu moczowo-płciowego, środki przeciwpadaczkowe oraz niektóre leki psychotropowe.

Zaparcia są nie tylko problemem odnoszącym się do trudności z regularnym oddawaniem stolca. Długotrwale zalegające treści pokarmowe ulegają stopniowemu procesowi gnilnemu, co powoduje ich wchłanianie z powrotem do krwi. Nietrudno domyślić się, że tego typu następstwa prowadzą do zatrucia organizmu – osoby z zaparciami bardzo często przejawiają zmęczenie, dolegliwości bólowe głowy, wzdęcia i gazy. Z kolei usilne próby długotrwałego parcia sprzyjają rozwojowi hemoroidów i stanu zapalnego w obrębie błony śluzowej jelita.

Zioła przeczyszczające na zaparcia

Jednym z najskuteczniejszych sposobów na walkę z zaparciami są zioła o działaniu przeczyszczającym. Zawarte w roślinach antrazwiązki, olejki eteryczne, goryczki i inne substancje czynne przyczyniają się do intensyfikacji perystaltyki jelit, co pomaga w przywróceniu regularnego wypróżniania. Do najczęściej wykorzystywanych ziół przeczyszczających zaliczamy:

  •     liść senesu
  •     korę kruszyny
  •     sok z liści aloesu
  •     korzeń rzewienia

Bardzo dobrym dodatkiem do wyżej wymienionych roślin są surowce zielarskie o właściwościach wiatropędnych i żółciotwórczych, co jest ekstra wsparciem w kontekście przeciwdziałania poczuciu przepełnienia i intensyfikacji procesów trawiennych. W tym celu świetnie sprawdzą się m.in. koper włoski, kminek, szałwia, jagody jałowca, pieprz czarny, mięta pieprzowa oraz koszyczek rumianku.

Jak stosować zioła przeczyszczające?

Ziołowe preparaty o działaniu przeczyszczającym są rekomendowane do doraźnego użycia. Występowanie trudności z wydalanie zalegającej treści pokarmowej wymaga zastosowania wspomnianych roślin, które w większości przypadków są podawane w formie herbatek lub naparów. Aktualny rynek oferuje też ziołowe tabletki przeczyszczające, co umożliwia jeszcze łatwiejsze stosowanie. Warto jednak pamiętać, że dostarczone z roślin składniki aktywne potrzebują kilku lub kilkunastu godzin, zanim przedostaną się do jelita grubego i zaczną działać.

Istotną informacją jest fakt, że zioła o działaniu przeczyszczającym mają swoją „ciemną stronę”. Zbyt częste użycie preparatów na zaparcia może spowodować rozleniwienie jelit, co paradoksalnie doprowadzi do zwiększenia ryzyka występowania problemów z regularnym wypróżnianiem. Ponadto warto pamiętać, że w trakcie stosowania ziołowych leków przeczyszczających należy zadbać o optymalne nawodnienie i regularną podaż elektrolitów.

 Bibliografia:

  1.     Daniluk J. „Przewlekłe zaparcia—niedoceniany problem kliniczny.” Gastroenterologia Kliniczna. Postępy i Standardy 2018 10 (1): 1-13.
  2.     Cirillo C., Capasso R. „Constipation and botanical medicines: an overview.” Phytotherapy Research 2015 29 (10): 1488-1493.
  3.     https://www.allecco.pl/artykuly/jakie-ziola-na-zaparcia.html