Leki przeczyszczające przed kolonoskopią

leki przeczyszczające przed kolonoskopią

Diagnostyka i leczenie okrężnicy wymaga przeprowadzenia zabiegu nazywanego kolonoskopią. Przed jego wykonaniem należy odpowiednio przygotować pacjenta m.in. pozbywając się strawionej treści pokarmowej z jelita. Jakie leki przeczyszczające należy stosować przed zabiegiem kolonoskopii?

 

Kolonoskopia – co to jest i na czym polega?

 

To endoskopowy i inwazyjny zabieg diagnostyczno-terapeutyczny, który jest wykonywany dla oceny aktualnego stany błony śluzowej okrężnicy. Badanie stanowi jedno z najważniejszych narzędzi do przedwczesnego i skutecznego wykrywania raka jelita grubego. Oprócz tego kolonoskopia znajduje zastosowanie w diagnostyce innych problemów m.in. wrzodziejącego zapalenia jelita grubego, polipów okrężnicy, nasilonej biegunki idiopatycznej, choroby Leśniowskiego i Crohna czy nieuzasadnionej utraty masy ciała. Kolonoskopia może też posłużyć do wykonywania prostych zabiegów np. usuwania ciał obcych i wspomnianych wcześniej polipów, hamowania krwawień uwarunkowanych owrzodzeniami naczyń, czy poszerzenia jelita grubego.

Zabieg kolonoskopii polega na wprowadzeniu do okrężnicy urządzenia, które nazywa się kolonoskopem. Przed wykonaniem zabiegu pacjent musi wykonać szereg badań diagnostycznych. Szczególnie istotną kwestią jest ocena krzepliwości krwi – zadaniem lekarza jest zmodyfikowanie dotychczasowej farmakoterapii, aby ograniczyć ryzyko krwawienia podczas badania i zminimalizować szansę występowania powikłań o charakterze zatorowo-zakrzepowym.

 

Leki przeczyszczające a kolonoskopia – co należy wiedzieć?

 

Skuteczne opróżnienie jelit przed wykonaniem badania umożliwia lekarzowi przeprowadzenie skutecznej diagnostyki okrężnicy. Aby analiza została poprawnie wykonana, to niezbędne jest właściwe przygotowanie pacjenta od strony żywienia. Specjaliści zalecają, aby zmiana diety rozpoczęła się około 7 dni przed zaplanowanym zabiegiem.

  • 7 dni przed zabiegiem – dieta ubogoresztkowa
  • Między 3. a 2. dniem przed zabiegiem – wdrożenie diety płynnej
  • 1 dzień przed zabiegiem – lekkie śniadanie i klarowne, niegazowane płyny
  • 6 godzin przed zabiegiem należy zrezygnować z palenia i żucia gumy

W dzień badania obowiązuje całkowity zakaz spożywania posiłków, co pozwoli na przeprowadzenie efektywnego wyczyszczenia jelit przy pomocy środków farmakologicznych. Najczęściej rekomenduje się użycie typowych środków przeczyszczających, które występują w formie płynu zawierającego makrogole bądź fosforany lub siarczany sodu. Niejednokrotnie preparaty polecane pacjentom przed kolonoskopią są produktami złożonymi np. oprócz makrogolu zawierają sole sodowe i potasowe oraz simetykon o działaniu ukierunkowanym na łagodzenie wzdęć.

Sposób użycia leków przeczyszczających jest uzależniony od godziny wizyty u lekarza. Jeżeli zabieg kolonoskopii jest zaplanowany na rano, to leki należy zastosować dzień wcześniej. Jeżeli po południu, to najlepiej wykorzystać środki przeczyszczające wieczorem dnia poprzedniego oraz rano w dniu badania.

Przykładowe leki przeczyszczające do użycia przed kolonoskopią:

  • AuroGo
  • Clensia
  • Dicopeg
  • DulcoSoft
  • Forlax
  • Fortrans
  • MacroBalans
  • Moviprep
  • Olopeg
  • Xenna Balance

 

Bibliografia:

  1. Dołoto K., Antos E., Wojciechowska M. „Kolonoskopia w profilaktyce raka jelita grubego – działania pielęgniarskie w przygotowaniu do badania.” Polski Przegląd Nauk o Zdrowiu 2017, 1(50): 102-106.
  2. Januszewicz W. „Doustne siarczany w przygotowaniu jelita do kolonoskopii.” Gastroenterologia Kliniczna. Postępy i Standardy 2015, 7(1): 27-30.
  3. https://www.mp.pl/pacjent/badania_zabiegi/51056,kolonoskopia