Kora kruszyny w leczeniu zaparć

kora kruszyny na zaparcia

Długotrwale utrzymujące się zaparcia mogą doprowadzić do wizyty w szpitalu. Warto więc zawczasu sięgnąć po naturalne sposoby, które pomogą w poradzeniu sobie z występującymi problemami. Odwar z kory kruszyny jest jednym z przykładów pozytywnego zastosowania fitoterapii w walce z dolegliwościami natury pokarmowej.

 

Przyczyny i objawy zaparć

 

W większości przypadków zaparcia stanowią efekt niezdrowego stylu życia. Niewłaściwe nawodnienie, nieprawidłowe odżywianie, zbyt mała ilość błonnika w diecie, stres, niski poziom aktywności fizycznej, problemy ze snem – to raptem kilka potencjalnych przyczyn, które mogą spowodować zaburzenia prawidłowej pracy przewodu pokarmowego. Wskutek zalegania treści pokarmowej, niewłaściwej motoryki jelit i osłabionej kondycji mikrobioty organizm napotyka na spore trudności z procesem defekacji.

Do innych przyczyn zaparć należą:

  • cukrzyca
  • przepuklina
  • niektóre leki
  • choroby neurologiczne
  • choroby nowotworowe
  • niedoczynność tarczycy
  • żylaki odbytu (hemoroidy)

Główną oznaką zaparć jest utrudnienie lub całkowity brak możliwości oddania stolca. Pacjent zwykle odczuwa poczucie przepełnienia oraz silne dolegliwości bólowe brzucha, które nasilają się przy kolejnych próbach wypróżnienia. Materiał pokarmowy znajdujący się w jelitach gnije, co powoduje wydzielanie toksycznych związków, które wnikają do krwi. Efektem tego mogą być takie objawy jak ból i zawroty głowy, wzdęcia, osłabienie, nudności.

 

Zioła na zaparcia – kora kruszyny

 

Fitoterapia to punkt wyjścia w terapii zaparć. Kora kruszyny to jeden z popularnych składników ziołowych, który zawiera wiele cennych składników aktywnych. Antrazwiązki są głównymi substancjami gwarantującymi kruszynie właściwości przeczyszczające. Działanie antrazwiązków prowadzi do podwyższenia ciśnienia w jelitach i nasilenia ruchów perystaltycznych. Wskutek zmniejszenia resorpcji ze światła jelita dochodzi do napływu wody z elektrolitami do jego wnętrza, co ułatwia defekację i pozbycie się zalegającej treści pokarmowej. Ponadto kruszyna oddziałuje na mięśniówkę gładką w obrębie jelita grubego i dzięki temu wzmaga ich motorykę. W ten sposób kora kruszyny pomaga w wypróżnianiu i gwarantuje skuteczną pomoc w przypadku zaparć.

Oprócz tego korze kruszyny przypisuje się pozytywne oddziaływanie na wątrobę, co wynika z właściwości żółciopędnych. Dzięki temu kora może być stosowana także w innych problemach natury pokarmowej, które zwykle wynikają z obfitego spożycia tłuszczów lub wszelkich nieprawidłowości dotyczących stanu i funkcjonowania wątroby.

 

Jak stosować korę kruszyny?

 

Korę kruszyny można bez problemu zakupić w aptekach, sklepach ze zdrową żywnością czy w sklepach zielarskich. Suszoną korę najlepiej wykorzystać do przygotowania odwaru, który uzyskuje się poprzez podgrzewanie suszu w gorącej wodzie i pod przykryciem do momentu wrzenia. Przygotowany odwar należy odstawić do wystygnięcia – połowę szklanki napoju należy spożyć w godzinach wieczornych przed pójściem spać. Działanie przeczyszczające rośliny pojawia się zwykle następnego dnia rano.

 

Z czym łączyć korę kruszyny?

 

Oczywiście z innymi ziołami na zaparcia, które są bogate w antrazwiazki np. aloesem, korzeniami lukrecji i rzewienia. Ponadto kora kruszyny może być łączona z roślinami i ziołami o właściwościach wiatropędnych, stosowanych w przypadkach niestrawności czy problemów z wątrobą. Mowa o koprze włoskim, owocach jałowca, kminku, kurkumie, imbirze, ostropeście plamistym czy karczochu zwyczajnym.

 

Bibliografia:

  1. Dzierżanowski T., Jarosz J. „Zaparcia u chorych leczonych opioidami.” Onkologia w Praktyce Klinicznej 2009, 5(2): 47-52.
  2. Drab E., Winiarczyk R. „Zaparcia – strategia podejścia terapeutycznego.” Medycyna Ogólna i Nauk o Zdrowiu 2008, 14(2): 200-209.
  3. Hasik J. „Postępowanie fitoterapeutyczne w gastroenterologii.” Postępy Fitoterapii 2002, 2: 2-9.
  • Makrogol — bezpieczny sposób na zaparcia

    Makrogol — bezpieczny sposób na zaparcia