Jakie są leki na zaparcia dla seniorów?

Jak leczyć zaparcia u seniorów? (fot. Canva)

Zaparcia u osób straszych są niezwykle częstym problemem. Zaburzenia prawidłowego wypróżniania mogą mieć różne podłoże. Niemniej jednak w każdym przypadku warto zdecydować się na użycie preparatów wspierających defekację. Jakie leki na zaparcia wykorzystać u seniorów?

Zaparcia u seniora – przyczyny

Problem zaparć u osób starszych może być spowodowany różnymi czynnikami. Przede wszystkim podeszły wiek wpływa na fizjologię organizmu i zmiany anatomiczne. Osłabienie mięśni brzucha, dna miednicy czy problemy ze zwieraczami odbytu są niezwykle częstymi niedogodnościami wśród seniorów. Nie można zapominać o dolegliwościach związanych bezpośrednio z przewodem pokarmowym jak np. dysbioza jelitowa, złe ukrwienie jelit, upośledzony pasaż jelitowy czy nieprawidłowości trawienne.

Osobną kwestią jest fakt, że poziom aktywności fizycznej seniorów jest znacznie mniejszy niż w innych grupach wiekowych. Ograniczona ilość ruchu czy unieruchomienie wynikające ze starości mogą oddziaływać na funkcjonalność układu pokarmowego i rytm wypróżniania. Ponadto warto też wspomnieć, że wielu pacjentów w podeszłym wielu stosuje leki przyczyniające się do zaparć np. opioidowe leki przeciwbólowe, leki przeciwzapalne czy środki uspokajające.

Jakie leki na zaparcia są dobrym wyborem dla seniora?

W przypadku seniorów nie można zapominać o aspekcie polifarmakoterapii. Osoby starsze niezwykle często borykają się z wieloma chorobami przewlekłymi, co wiąże się ze stosowaniem rozmaitych leków np. przeciwcukrzycowych czy psychotropowych. Dlatego wprowadzenie preparatu na zaparcie powinno być zawczasu skonsultowane z lekarzem, nawet jeżeli lek jest dostępny bez recepty czy są to po prostu zioła. Które leki na zaparcia będą dobrą opcją dla seniora? Oto kilka propozycji, które są dostępne w każdej aptece.

Błonnik i probiotyki

Dieta bogatoresztkowa, prawidłowe nawodnienie i zmiana nawyków żywieniowych, to z całą pewnością dobre rozwiązanie dla osób z zaparciami. Jednak niekiedy może to okazać się zbyt mało, aby przywrócić właściwy rytm wypróżniania. Dlatego wprowadzenie do diety preparatów z błonnikiem może okazać się pomocne dla pasażu jelitowego. Oprócz tego dobrym wyborem okażą się probiotyki, które pozwolą zadbać o jakościowy i ilościowy stan mikrobioty jelitowej.

Laktuloza na zaparcia dla seniora

Laktuloza jest cukrem, który wykazuje niewielki poziom wchłaniania z przewodu pokarmowego. Ma działanie osmotyczne, co powoduje wiązanie wody w jelicie i tym samym upłynnienie zbyt twardej masy kałowej. Ponadto obniża pH okrężnicy oraz stymuluje perystaltykę jelit. Warto jednak zaznaczyć, że organizm dość szybko może wyrobić sobie tolerancję na działanie laktulozy i z tego powodu stosuje się ją doraźnie.

Osmotyczne leki przeczyszczające

To jedne z najczęściej wykorzystywanych leków na zaparcia. Sole mineralne jak siarczan magnezu czy cytrynian sodu działają bardzo podobnie jak wyżej opisana laktuloza – prowadzą do zmiękczenia stolca wskutek nasilenia procesu zatrzymywania wody, a to wspiera proces wypróżniania się. Do grona osmotycznych leków przeczyszczających zaliczane są także makrogole, którym przypisuje się największy profil bezpieczeństwa. Co więcej, można je stosować długofalowo i to bez ryzyka dla zdrowia.

Zioła na zaparcia dla osób starszych

Seniorzy mogą też zastosować ziołowe herbaty lub napary z roślin zawierających antrazwiązki – to substancje o działaniu drażniącym, którego efektem jest stymulacja ruchu jelit i wyzwolenie efektu przeczyszczającego. Do tego typu surowców zielarskich należą:

  • sok z aloesu,
  • liście senesu,
  • kora kruszyny,
  • korzeń rzewienia.

Oprócz nich seniorzy mogą wykorzystać inne zioła, które pomogą walczyć z zaparciami i problemami trawiennymi. Mowa tu o przyprawach wykazujących właściwości żółciotwórcze, wiatropędne czy zmniejszające napięcie żołądka jak np. kminek, koper włoski, mięta pieprzowa czy rumianek.

Gliceryna i parafina

Czopki glicerynowa oraz płynna parafina również mogą okazać się wartościowym sposobem na ułatwienie defekacji. Oba składniki mają korzystny wpływ na ułatwienie przesuwania zalegającej treści pokarmowej i stymulację procesu wypróżniania się.

Bibliografia:

  1. Daniluk J. „Przewlekłe zaparcia—niedoceniany problem kliniczny.” Gastroenterologia Kliniczna. Postępy i Standardy 2018, 10(1): 1-13.
  2. Cirillo C., Capasso R. „Constipation and botanical medicines: an overview.” Phytotherapy Research 2015, 29(10): 1488-1493.
  3. Drab E., Winiarczyk R. „Zaparcia – stateria podejscia terapeutycznego.” Medycyna Ogólna 2008, 14(2): 200-206.
  4. https://dietetycy.org.pl/senes/
  5. https://www.mp.pl/pacjent/leki/lek/40850,Parafina-ciekla-plyn
  6. https://www.mp.pl/pacjent/leki/lek/48606,Czopki-glicerolowe-czopki
  7. https://www.mp.pl/pacjent/gastrologia/lista/77296,preparaty-blonnika-w-leczeniu-zaparc
  • Makrogol — bezpieczny sposób na zaparcia

    Makrogol — bezpieczny sposób na zaparcia