Jak postępować z zaparciami u noworodka?

Co na zaparcia u niemowlaka?

Zaparcia u noworodków – przyczyny

Zdecydowana większość zaparć u noworodków jest związana z zaburzeniami czynnościowymi przewodu pokarmowego aniżeli chorobotwórczymi infekcjami. W matczynym mleku zawarta jest motylina, związek hormonalny, który ma za zadanie intensyfikować przemianę materii. Jednym z powodów zatwardzenia może być zmiana pokarmu. Przejście dziecka z mleka biologicznego na produkty modyfikowane czasami wywołuje niedogodności w formie przesadnego zgęstnienia masy kałowej. Przypuszcza się, że przyczyna może tkwić w niedostatecznie rozwiniętej mikroflorze jelitowej noworodkowego przewodu pokarmowego, co skutkuje tego typu problemami. Niemniej jednak częstość występowania zaparć uwarunkowanych zmianą mleka nie jest duża.
Inne przyczyny zaparć u noworodków to:

  • uczulenie na mleko krowie,
  • niedostateczne nawodnienie,
  • rozszerzenie diety o nowe produkty spożywcze, które mogą być trudne do strawienia dla malucha.

Jak przeciwdziałać zaparciom u noworodka?

Farmakoterapia i stosowanie ziół o działaniu przeczyszczającym jest niewskazane. W przypadku noworodków postępowanie jest niezwykle ograniczone z powodu wieku i kształtującego się układu pokarmowego. Równie niewskazana jest lewatywa, gdyż może wywołać podrażnienie odbytu lub doprowadzić do rozleniwienia jelit, co spotęguje ryzyko występowania zatwardzenia w przyszłości.
Co wobec tego można zrobić, aby pokonać występujące zaparcia i przywrócić prawidłowe funkcjonowanie przewodu pokarmowego? Metody postępowania w przypadku noworodka muszą być ostrożne. Dlatego niezwykle częstym rozwiązaniem jest wykonanie ciepłego okładu na brzuch dziecka np. przy użyciu termoforu. Ciepło wykazuje właściwości detonizujące, co oznacza, że pozwala złagodzić nadmierne napięcie mięśni i tym samym pomóc w pozbyciu się zalegającej masy kałowej.

Równie wartościowym i bezpiecznym sposobem jest regularne nawadnianie dziecka. Optymalna ilość płynów może doprowadzić do rozrzedzenia masy kałowej i tym samym ułatwić opróżnienie jelit. W przypadku zaparć u noworodków po 6. miesiącu życia można wykorzystać ciepłą herbatkę rumiankową, która powinna okazać się pomocna – niemniej przed jej użyciem należy wcześniej skonsultować się z pediatrą.

Inną metodą na noworodkowe zaparcia jest delikatny masaż dziecięcego brzucha. Masowanie palcami lub fragmentem ręki, bez nadmiernego ucisku i zgodnie z ruchem wskazówek zegara ma właściwości stymulujące. Efektem tego może być wzmożenie perystaltyki jelit i pobudzenie trawienia, co w konsekwencji ułatwi pozbycie się zalegającej treści pokarmowej i przywróci właściwy rytm wypróżniania. Dobrym pomysłem jest poprzedzenie masażu wcześniej wspomnianym okładem z ciepłego termoforu, aby zawczasu nieco złagodzić napięcie mięśni brzucha. Masaż można też połączyć z prostą gimnastyką nóg malucha.

Do pozostałych metod przeciwdziałania zaparciom u noworodka jest podanie błonnika lub wykorzystanie laktulozy, które pomogą w rozluźnieniu stolca i usprawnieniu pracy przewodu pokarmowego. Niemniej jednak w obu przypadkach niezbędna jest wcześniejsza konsultacja z lekarzem pediatrii, który oceni możliwość i zasadność ich użycia. Samodzielne modyfikowanie diety noworodka, który wedle wytycznych WHO przez pierwsze pół roku powinien spożywać wyłącznie mleko, może wyrządzić więcej szkód niż pożytku.

Bibliografia:

  1. https://biogaia.pl/magazyn/zaparcia-u-noworodka/
  2. https://biogaia.pl/magazyn/co-zrobic-gdy-noworodek-ma-zatwardzenie/
  3. https://1000dni.pl/0-6-miesiecy/jak-radzic-sobie-z-zaparciami-u-niemowlat
  4. https://hipp.pl/mleko/karmienie-piersia/po-czym-rozpoznac-zaparcia-u-noworodka-karmionego-piersia
  5. https://www.medonet.pl/zdrowie,zaparcia-u-noworodka—kiedy-wystepuja–jak-leczyc–domowe-sposoby-,artykul,1731743.html