Długotrwałe stosowanie senesu na zaparcia

Senes na zaparcia.

Na rynku dostępnych jest wiele herbatek i mieszanek ziołowych, a nawet pastylek zawierających senes. To substancje dostępne bez recepty w każdej aptece czy sklepie zielarskim. Jak powszechnie wiadomo jest to doskonały sposób na zaparcia. Z czym jednak wiąże się przewlekłe stosowanie senesu? Czy jest ono bezpieczne?

Senes – krótka charakterystyka

Senes, a dokładnie liść lub strączki senesu to surowiec pozyskiwany ze strączyńca wąskolistnego, lub strączyńca ostrolistnego (Cassia angustifolia/acutifolia). Jak mówi charakterystyka produktu leczniczego, jest to produkt przeznaczony do krótkotrwałego stosowania w zaparciach występujących sporadycznie.

Senes zawiera substancje czynne takie jak: sennozydy A, B, C i glikozydy antrachinonowe. Nie może być stosowany u kobiet ciężarnych oraz w okresie laktacji, gdyż antranoidy przenikają do mleka matki. Glikozydy antrachinonowe docierają do jelita w postaci niezmienionej. Dopiero tam są hydrolizowane za sprawą bakterii. Uwolnione aglikony wywierają bezpośrednie działanie pobudzające i ułatwiają wypróżnienie.

Szacuje się, że senes powinien powodować defekację w czasie od 6 do 12 godzin po spożyciu. Jeżeli u pacjenta występują bóle brzucha, biegunki, stany patologiczne jelit i żołądka, hemoroidy czy odwodnienie nie należy go stosować.

Senes na zaparcia?

Zbyt mała częstość wypróżnień (rzadziej niż 2 razy w tygodniu), a także trudności z defekacją, uczucie niepełnego wypróżnienia czy oddawanie zbitego stolca nazywane są zaparciami. To problem, który towarzyszy dużej części społeczeństwa. A wszystko to spowodowane często niezdrową dietą, biernym trybem życia i piciem zbyt małej ilości wody. Zamiast zmienić swoje nawyki, często sięgamy po herbatki ziołowe z senesem, aby ulżyć sobie w problemie. Senes daje efekty stosunkowo szybko i jest z pewnością łatwiejszą formą poradzenia sobie z problemem niż zmiana nawyków. Czasem jednak wpadamy w pułapkę i doraźne stosowanie tego surowca przeradza się w zażywanie przewlekłe.

Jakie skutki niesie za sobą długotrwałe stosowanie senesu?

Człowiek często przyzwyczaja się do szybkiego efektu, który gwarantuje senes i wpada w pułapkę przewlekłego zażywania tej substancji. Jest to jednak bardzo zdradliwe i może nieść za sobą ciężkie w skutkach powikłania.

Długotrwałe stosowanie senesu powoduje przyzwyczajenie organizmu, z czym wiąże się osłabienie motoryki jelit. Substancje czynne surowca mogą prowadzić także do biegunek czy poważnych zaburzeń równowagi elektrolitowej (utrata jonów sodu, potasu, chloru, wody, płynów). Prawdopodobne jest także wystąpienie białkomoczu, krwiomoczu. Przewlekłe przyjmowanie surowca często jest przyczyną zmian pigmentacyjnych w błonie śluzowej jelita grubego.

Zważając na powyższe, wysnuć można wniosek, że mimo iż to naturalny surowiec, nie jest on delikatny i łagodny w działaniu. Nie nadaje się także do długotrwałego stosowania. A jego doraźne stosowanie najlepiej konsultować z lekarzem lub farmaceutą.

 Źródła:

[1] https://leki.pl/lek/lisc-senesu/

[2] Janiec W., Kompendium Farmakologii, 2021, Wydawnictwo Lekarskie PZWL

[3] https://leki.pl/substancja-czynna/senes/

[4] CHPL Red Senes Tea, ELANDA PHARMA

[5] CHPL Liść Senesu, POLFA WARSZAWA

[6] https://www.mp.pl/pacjent/objawy/50664,zaparcia

  • Makrogol — bezpieczny sposób na zaparcia

    Makrogol — bezpieczny sposób na zaparcia