Czopki na zaparcia

Czopki na leczenie zaparć

Utrudnione wypróżnianie stanowi powszechny problem wśród dzieci i osób dorosłych. Konsekwencje zaparć są niezwykle uciążliwe i mogą być przyczyną poważnego dyskomfortu w trakcie codziennego funkcjonowania. Czy czopki na zaparcia są skuteczny sposobem do przeciwdziałania tej dolegliwości?

Zaparcia – przyczyny, objawy i następstwa

Mianem zaparć określa się stan, który powoduje zaburzenie prawidłowego wypróżniania. Zaparcia mogą rozwijać się na rozmaitym podłożu – w większości przypadków ich przyczyną jest nieprawidłowe odżywianie (m.in. niewielka zawartość błonnika, spożycie dużej ilości tłuszczu, kiepskie nawodnienie) i niedostateczny poziom aktywności fizycznej. Niekiedy może stanowić następstwo nadmiernego stresu. Niezwykle często zaparcia są objawem chorób dotyczących układu pokarmowego (np. zespołu leniwego jelita) bądź innych schorzeń (np. cukrzyca). Problemy z wypróżnianiem prowadzą do odczuwalnego dyskomfortu, który sprzyja występowaniu wielu dolegliwości:

  •     wzdęć
  •     mdłości
  •     brak apetytu
  •     zawroty głowy i gorączka
  •     trudności i ból podczas wypróżniania
  •     bólu brzucha nasilony w porze nocnej

Czym są czopki na zaparcia?

Najpopularniejszymi środkami do walki z zaparciami są herbaty i zawiesiny, które mają na celu pobudzenie pracy jelit. Aktywacja perystaltyki powoduje wzmożone usuwanie zalegającej masy kałowej i złagodzenie występujących dolegliwości. Jednak w niektórych przypadkach preparaty pitne mogą okazać się nieskuteczne.

Wówczas należy sięgnąć po bardziej radykalne środki, którymi są czopki na zaparcia – to preparaty podawane doodbytniczo, które ulegają szybkiemu wchłonięciu do krwiobiegu. Działanie czopków ma charakter przeczyszczający, co jest podyktowane stymulacją dolnego odcinku jelita grubego. Większość czopków na zaparcia zawiera glicerynę, która pozwala też na łagodzenie podrażnień powstałych w wyniku utrudnionego wydalania twardego stolca. W wielu przypadkach preparaty zawierają substancję czynną (np. bisakodyl), która jest ukierunkowana na intensyfikację pasażu jelitowego i ruchów robaczkowych.

Czopki na zaparcia – zalety

  •     Szybkie wchłanianie i działanie
  •     Brak obciążenia i wątroby
  •     Kompleksowe działanie – stymulacja pracy jelit, ułatwienie wypróżniania, nawilżenie i natłuszczenie podrażnionej części jelita
  •     Bezpieczne działanie – rekomendowane jednakowo dla dzieci, dorosłych i kobiet w ciąży

Stosowanie czopków na zaparcia

Nie można zapominać, że preparaty przeczyszczające stanowią element leczenia objawowego. Pomimo skutecznego wpływu na przeciwdziałanie zaparciom czopki nie rozwiązują przyczyny problemu. Dlatego pomimo ich stosowania należy dokładnie skoncentrować się na poszukiwaniu czynnika, który powoduje utrudnione wypróżnianie się. Co więcej, regularne i częste stosowanie czopków na zaparcie doprowadzić może do rozleniwienia pracy jelit. Należy więc pamiętać, że wszelkie preparaty do walki z zaparciami stosuje się doraźnie.

Profilaktyka w kontekście zaburzeń wypróżniania jest nierozerwalnie powiązana ze zmianą dotychczasowego stylu życia, co dotyczy kwestii żywieniowych. Dieta powinna przewidywać spożycie większej ilości preparatów bogatych w błonnik (np. surowce warzywa i owoce), ograniczyć produkty o wysokiej zawartości tłuszczu oraz unikać ciężkostrawnych potraw i zmienić sposób ich przyrządzania (np. smażenie zastąpić pieczeniem lub gotowaniem na parze). Ponadto warto zagwarantować organizmowi optymalne nawodnienie oraz wdrożyć regularną aktywność fizyczną – osoby stroniące od treningów mogą zdecydować się na długie spacery.

 Bibliografia:

  1.     Daniluk J. „Przewlekłe zaparcia—niedoceniany problem kliniczny.” Gastroenterologia Kliniczna. Postępy i Standardy 2018 10 (1): 1-13.
  2.     Lach J., et al. „Ocena sposobu żywienia osób cierpiących na nawykowe zaparcia stolca.” Żywienie Człowieka i Metabolizm. Suplement 2005 1(32).
  3.     https://www.recepta.pl/artykuly/czopki-na-zaparcia-jakie-czopki-wybrac-rodzaje