Pojawienie się zaparć stanowi poważny problem, który rzutuje na codziennym funkcjonowaniu i powoduje odczuwanie dużego dyskomfortu. Jednym z najskuteczniejszych sposobów jest zastosowanie środków przeczyszczających, które są dostępne w rozmaitych formach. Które z nich warto wybrać? Czy postać leków i ziół na zaparcia ma duże znaczenie dla pacjenta?
Czym są zaparcia?
Zaparcia to nic innego jak zaburzenia dotyczące regularnego wypróżniania. Jeżeli defekacja odbywa się rzadziej aniżeli 2 razy w tygodniu, to istnieje duże prawdopodobieństwo występowania zatwardzenia. Utrzymywanie się tego stanu przez długi jest niebywale niebezpieczne dla zdrowia – przesadne zaleganie strawionej treści pokarmowej w jelitach powoduje procesy gnilne, co prowadzi do powstawania toksyn. To natomiast może skutkować zatruciami, a nawet i rozwojem choroby nowotworowej przewodu pokarmowego (np. raka jelita grubego). Przyczyny zaparć są rozmaite – stres, niewłaściwa dieta, zbyt małe spożycie płynów, schorzenia metaboliczne, zaburzona perystaltyka jelit, kiepska kondycja mikrobioty.
Leki i zioła na zaparcia – jaką formę wybrać?
W aptekach istnieje cała gama preparatów przeczyszczających i wspomagających walkę z zaparciami. Duży wybór może stanowić przyczynę wątpliwości, który produkt okaże się najlepszą opcją. Oto najistotniejsze informacje na temat środków na zaparcia.
Czopki na zaparcia
Większość preparatów w postaci czopków bez recepty bazuje na glicerynie, co oprócz stymulacji ruchów robaczkowych jelita ma wartościowe znaczenie w kontekście natłuszczenia i nawilżenia odbytu, który niejednokrotnie jest podrażniony. Czopki na receptę są rekomendowane w przypadkach wymagających silniejszego działania – wówczas stosuje się leki zawierające np. bisakodyl.
Niewątpliwą zaletą czopków jest fakt, że działają miejscowo i niezwykle szybko – bezproblemowe wchłanianie substancji czynnej przez błonę śluzową pozwala uniknąć obciążenia wątroby i przewodu pokarmowego. Niemniej jednak forma ich aplikacji może okazać się przeciwwskazaniem np. dla osób z hemoroidami lub stanem zapalnym jelit bądź wyrostka robaczkowego.
Kapsułki i tabletki na zaparcia
Działanie środków przeczyszczających w postaci kapsułek i tabletek jest różnorodne i uzależnione od składu. Gross produktów dostępnych na rynku zawiera substancje powodujące zmiękczenie masy kałowej, która w przypadku zaparć jest pozbawiona wody. Tego typu tabletki mogą zawierać dokuzynian sodowy lub wapniowy. Inne preparaty są „typowo” stymulujące perystaltykę jelit. Działanie to może zostać uzyskane dzięki komponentom syntetycznym (wspomniany bisakodyl) lub naturalnym (rozmaite zioła np. senes, kruszyna lub rzewień).
Tabletki to z całą pewnością wygodne rozwiązanie, ale niewskazane dla osób mających problemy z wątrobą, jelitami, mikroflorą lub przejawiające zaburzenia związane z prawidłowym wchłanianiem.
Herbaty na zaparcia
Jednym z najstarszych sposobów na zaparcia jest stosowanie ziołowych herbat i naparów. Obecnie w aptekach można zakupić gotowe mieszanki ziół ukierunkowanych na wzmożenie perystaltyki jelit, poprawę trawienia i przeciwdziałanie wzdęciom. Oprócz wspomnianych wcześniej komponentów często wykorzystuje się koszyczki rumianku, ziele serdecznika, czy kłącze tataraku. Herbaty są bardzo dobrą alternatywą dla tabletek i czopków, ale w przeciwieństwie do nich ich działanie jest znacznie dłuższe. Przeciwwskazaniem do użycia herbat na zaparcia są m.in. stany zapalne układu pokarmowego, niedrożność jelit i potwierdzona alergia na zioła zawarte w mieszance.
Bibliografia:
- Daniluk J. „Przewlekłe zaparcia – niedoceniany problem kliniczny” Gastroenterologia Kliniczna. Postępy i Standardy 2018, 10(1): 1-13.
- https://recepta.pl/artykuly/czopki-na-zaparcia-jakie-czopki-wybrac-rodzaje
- https://wylecz.to/na-zoladek-i-jelita/tabletki-na-zaparcia-jakie-wybrac-i-ktore-sa-skuteczne/