Borówka na zaparcia

Czy borówki pomagają na zaparcia?

Owoce zawierają wiele wartościowych składników – począwszy od witamin i minerałów, a skończywszy na rozmaitych przeciwutleniaczach. Owoce o ciemnej barwie, jak chociażby borówka, stanowią bogate źródło antocyjanów i wielu innych komponentów o wyjątkowo pozytywnym wpływie na organizm m.in. układ pokarmowy. Czy spożycie borówki może okazać się wartościowe w walce z zaparciami?

Borówka – naturalne wsparcie dla oczu

 

Fitoterapia od dawna wspomina o borówce jako roślinie o cennych właściwościach dla zdrowia. Przede wszystkim jest kojarzona z pozytywnym oddziaływaniem na narząd wzroku, m.in. wspierając funkcję widzenia, neutralizując negatywne skutki nieprawidłowego oświetlenia lub nadmiernej emisji niebieskiego światła, chroniąc komórki przed niekorzystnym wpływem wolnych rodników i stresu oksydacyjnego. Właściwości te są uwarunkowane obecnością karotenoidów – α i β-karotenu, likopenu, luteiny, kryptoksantyny i zeaksantyny. Składniki zapobiegają degeneracji procesu widzenia, także uwarunkowanej zmianami zwyrodnieniowymi rogówki i plamki żółtej.

Borówka a zaparcia

 

Nie można jednak przejść obojętnie wobec faktu, że borówka zawiera też szereg substancji czynnych wpisujących się do grona antocyjanów. Związkom tym przypisuje się nie tylko właściwości przeciwutleniające, ale i skuteczne działanie antyzapalne. Wyniki prac naukowych [1,2] pokazują, że spożycie owoców borówki może przyczynić się do zmniejszenia uwalniania cytokin zapalnych, co prowadzi do złagodzenia choroby oraz obniżenia poziomu intensywności występujących objawów. Działanie to okazuje się wyjątkowo skuteczne w przypadku pacjentów mających problemy związane z układem pokarmowym. Borówka i zawarte w niej antocyjany sprawdzają się w takich przypadkach jak np. zapalenie okrężnicy, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, zespół jelita drażliwego (IBS).

Antyzapalne właściwości pomagają uporać się z problemami nieprawidłowej lub naprzemiennej czynności jelit. Postępujące po sobie biegunki i wzdęcia sprzyjają rozregulowaniu pracy układu pokarmowego, co skutkuje:

  • bólami brzucha
  • wzdęciami i poczuciem przepełnienia
  • ograniczoną częstotliwością wypróżniania
  • zwiększonym wysiłkiem przy próbie oddania stolca

Antocyjany zawarte w owocach borówki wspierają prawidłową pracę jelit, a poprzez redukcję i hamowanie prozapalnych cytokin łagodzą występujące dolegliwości. Dzięki temu ograniczają czas potrzebny na przywrócenie równowagi w zakresie stanu i funkcjonowania układu pokarmowego.

Jak stosować borówkę na zaparcia?

 

Pierwszym sposobem jest oczywiście spożycie świeżych owoców. Borówkę można z powodzeniem dodawać do codziennych posiłków i łączyć z innymi owocami, które również charakteryzują się ciemną, niebiesko-fioletowo-czerwoną barwą i dużą zawartością antocyjanów. Mowa tu m.in. o dzikich jagodach, jeżynach, żurawinie czy ciemnym winogronie. Świeże owoce zawierają też błonnik, co w pewnym stopniu może stanowić dodatkową pomoc dla jelit. Niestety należy pamiętać, że borówki są także źródłem prostych węglowodanów. Warto więc pamiętać, że w przypadkach zaparć o podłożu bakteryjnym czy grzybiczym, należy nie przesadzać z ilością spożywanego cukru.

Na rynku można jednak bez problemu zakupić rozmaite przetwory z borówki np. soki, które powinny być świeże i pozbawione dodatkowego cukru czy konserwantów. Ponadto w aptekach i sklepach z suplementami diety można zakupić różne preparaty – najlepiej wybierać te, które wykorzystują standaryzowany ekstrakt z owoców borówki na zawartość antocyjanów. Wówczas mamy pewność, że producent wykorzystał surowiec gwarantujący realne korzyści dla diety.

Bibliografia:

  1. Roth S., et al. „Billbery-derived antocyanins modulate cytokine expression in the intestine of patients with ulcerative colitis.” PloS One 2016, 11(5): e0154817.
  2. Biedermann L., et al. „Bilberry ingestion improves disease anctivity in mild moderate ulcerative colitis – An open pilot study.” Journal of Crohn’s and Colitis 2013, 7(4): 271-279.
  3. Bojarowicz H., Dźwigulska P. „Suplementy diety. Część II. Wybrane składniki suplementów diety oraz ich przeznaczenie.” Hygeia Public Health 2012, 47(4): 433-441.
  4. Hawrelak JA., Myers SP. „Effects of two natural medicine formulations on irritable bowel syndrome symptoms: a pilot study.” The Journal of Alternative and Complementary Medicine 2010, 16(10): 1065-1071.
  5. Ulbricht C., et al. „An evidence-based systematic review of bilberry (Vaccinium myrtillus) by the natural standard research collaboration.” Journal of dietary supplements 2009, 6(20: 162-200.
  • Makrogol — bezpieczny sposób na zaparcia

    Makrogol — bezpieczny sposób na zaparcia