Wlewki na zaparcia

Jak działają wlewki na zaparcia?

Problem zaparć dotyczy każdego – zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe mogą borykać się z przypadłością upośledzonej możliwości defekacji. Zatwardzenie może towarzyszyć rozmaitym chorobom lub być po prostu następstwem niewłaściwego odżywiania. Jedną z opcji na przywrócenie prawidłowej funkcji wypróżniania jest wykonywanie wlewek doodbytniczych. Na czym polegają? Czy są dostępne dla wszystkich pacjentów? W jakich przypadkach znajdą najlepsze zastosowanie?

Popularne sposoby na zaparcia

 

Jedną z najskuteczniejszych metod przeciwdziałania zaparciom jest zmiana sposobu odżywiania. Dieta bogata w produkty o dużej zawartości błonnika stanowi niezwykle efektywny sposób, aby przywrócić prawidłowy pasaż jelitowy, zintensyfikować perystaltykę i wyregulować rytm wypróżniania. Błonnik to przede wszystkim surowe warzywa i owoce – oprócz nich można też wykorzystać produkty z aptek zawierające nasiona babki jajowatej i płesznik. Równie pomocne będą też nasiona lnu i produkty pełnoziarniste.

Innym sposobem są naturalne środki przeczyszczające. Rośliny zawierające tzw. Antrazwiązki wykazują działanie drażniące na nabłonek jelitowy, co wzmaga pracę przewodu pokarmowego i potęguje usuwanie zalegającej masy kałowej. Zioła stosuje się do wykonywania specjalnych naparów – przeważnie są to aloes, kruszyna, rzewień oraz senes. Należy jednak pamiętać, że zioła przeczyszczające muszą być stosowane z rozwagą.

Inne sposoby na leczenie zaparć:

  • płynna parafina
  • dokuzynian sodu
  • czopki glicerynowe
  • preparaty zmiękczające stolec (np. bisakodyl)
  • osmotyczne preparaty na zaparcia (np. laktuloza)

Wlewki doodbytnicze na zaparcia – gdy zwykłe sposoby zawodzą

 

Niestety w niektórych przypadkach walka z zaparciami może wymagać bezkompromisowych rozwiązań. Wówczas zaleca się wykorzystać gotowe wlewki doodbytnicze – preparaty dostępne bez recepty, które mogą być lekami bądź wyrobami medycznymi stosowanymi do usprawnienia defekacji. Efekt ten może zostać uzyskany np. wskutek ograniczenia wchłaniania wody i zmiękczenia masy kałowej, co stymuluje wypróżnianie zalegających treści pokarmowych. Preparaty dostępne w aptekach to:

  • Enema
  • Microlax
  • Proctanal Enema
  • Melilax Adult/Pediatric

Wlewki, zwane potocznie lewatywą, można też wykonać samodzielnie przy pomocy domowych sposobów. Ich skład to połączenie przegotowanej i ostudzonej wody wraz z rozmaitymi dodatkami, które mają za zadanie spotęgować pracę jelit. Wśród nich najczęściej wykorzystuje się napar z koszyczków rumianku, olej roślinny (np. oliwa z oliwek, olej lniany) czy ocet z solą kuchenną. Równie wartościowe rezultaty przynoszą wlewki na bazie wody z mydłem.

Niemniej jednak samodzielne wykonywanie lewatywy powinno być poparte zgodą lekarza specjalisty. Wlewka jest opcją dla osób z zaparciami opornymi na standardowe procedury leczenia np. zaparcia neurogenne, które są rezultatem urazu rdzenia kręgowego i upośledzenia zdolności defekacji. Innym wskazaniem jest przygotowanie do diagnostyki lub leczenia jelita grubego, które wymaga od pacjenta oczyszczenia przewodu pokarmowego do skutecznego przeprowadzenia zabiegu.

Oczyszczające lewatywy – duże zagrożenie dla organizmu

 

Zdrowe odchudzanie lub detoks organizmu nie ma nic wspólnego z przesadnym stosowaniem środków przeczyszczających czy doodbytniczych wlewek. Opróżnienie jelit z zalegającej treści pokarmowej w żaden sposób nie spowoduje wyleczenia infekcji grzybiczej, zatrucia czy choroby pasożytniczej, a z całą pewnością nie będzie pomocne w uzyskaniu prawidłowej masy ciała. Warto jednak wspomnieć, że niemedyczne płukanie jelit może okazać przyczyną rozmaitych problemów np. odwodnienia czy pogorszenia układu odpornościowego.

 

Bibliografia:

  1. Mulak A. „Zaparcie oporne na leczenie – jak rozpoznać i leczyć?.” Gastroenterologia Kliniczna. Postępy i Standardy 2018, 10(3): 81-92.
  2. https://www.doz.pl/czytelnia/a13250-Lewatywa__kiedy_sie_ja_wykonuje_Jak_zrobic_lewatywe_w_domu